Tvornica profesora glazbe u kojoj stvaraju i naši učenici

Naša učenica Ema Samac iz 4.g1 razreda je, u sklopu nastave glazbene umjetnosti, istražila bogatu glazbenu povijest i sadašnjost Domagovića, a razgovarala je i s našim učenicima koji već cijelo desetljeće sviraju u puhačkom orkestru.

Sviram u orkestru deset godina. Atmosfera na probama je uvijek dobra, a uz sviranje se i družimo, zabavljamo. Na koncertima je vidljiv sav trud koji ulažemo – rekla je saksofonistica Karla Fabijanić, učenica 2.g2, jedna od naših brojnih učenika koji sviraju u puhačkom orkestru DVD-a Domagović, naselju koje na oko 500 stanovnika ima desetak akademski obrazovanih glazbenika.

DVD Domagović osnovan je 1895. godine, a puhački orkestar kao sekcija unutar DVD-a 1938. godine. Prvi orkestar vodio je Jaroslav Pešica, dok danas tu ulogu ima Mario Fabijanić.
Orkestar je u zadnje 82 godine imao veliki utjecaj na cijelo mjesto, a stanovnici Domagovića jako su zainteresirani za glazbu. Neki od njih su izabrali poziv profesionalnih glazbenika. To su naši sumještani: Dragutin Fabijanić – saksofon, Petar Fabijanić – truba, Mario Fabijanić – klarinet, Krešimir Fabijanić – truba, Gorana Vidnjević Fabijanić – orgulje, Nikola Fabijanić – saksofon, Linda Mravunac Fabijanić – klavir, Magdalena Poljančić – klarinet, Manuela Budišćak–fagot i glazbena pedagogija i Daniela Budišćak – crkvena glazba i glazbena pedagogija. Srednju glazbenu školu su završili Andrija Borković – truba i Tea Budišćak – flauta.

Većina djece iz Domagovića je pohađala ili pohađa osnovnu glazbenu školu u Jastrebarskom, a orkestar je nezaobilazno mjesto i za učenika 3.g2 razreda, Jakova Fabijanića, koji svira trubu već 11 godina.  – U orkestru je odlično svirati zbog društva i putovanja na koja idemo često. Ljudi su društveni i opušteni. Na probama se, iskreno, više družimo nego što sviramo, no prije koncerta stisnemo i ispadne odlično!  – rekao je Jakov našoj maturantici koja i sama sudjeluje u ovoj glazbenoj priči.  – Glazba je jako bitna u razvoju čovjeka. I sama sam imala priliku, kao i skoro sva djeca iz Domagovića, pohađati glazbenu školu te svirati u orkestru. Za mene je to veliko i bitno iskustvo kao način rada, metoda samokontrole, organizacije vremena, ali i suradnje s ostalima u skupnom muziciranju što je dobra priprema za bilo koju vrstu timskog rada u životu – zaključila je Ema.

objavio: Ines Grubić   datum: 15. 5. 2020.