Arduino radionice u školi

Nakon Algebrine donacije Arduino kompleta, u školi su se ubrzo okupili zainteresirani učenici koji s nastavnicom informatike Željkom Širanović otkrivaju svijet programiranja i robotike.

Arduino je mikrokontrolerska platforma za poučavanje programiranja u C/C++ programskim jezicima. Programira putem IDE programskog sučelja (softver) u kojem se piše C/C++ programski kod koji se prebacuje na kontrolere, a  izvrstan je za sve one koji žele naučiti nešto o elektronici, mikrokontroleru i programiranju.

Jedanaest učenika prvih i drugih razreda opće gimnazije razvijaju maštu i različite vještine radeći s LED diodama, senzorima za vibraciju, toplinskim i svjetlosnim senzorima.
– Programirali smo toplinski senzor, rad semafora, alarmni sustav, a trenutno radimo daljinsko upravljanje – ispričali su Karlo Ivanković i Adrian Sirovica koji su, kažu, dobar tim jer je Adrianu zanimljiviji softverski dio, a Karlu spajanje različitih uređaja na kontrolnu ploču.

Od početka ožujka radionice se održavaju svaki drugi tjedan po dva sata.  –  Učenici su izvrsno napredovali, povezali su teorijska znanja iz različitih predmeta i praktično ih primjenili te su razvili nove vještine programiranja – istaknula je nastavnica. Radi se u grupama, a svaka grupa osmišljava svoj mali projekt, od bubnjanja bez bubnjeva već samo s palicama do kružnih robota, otkriva nam učenica prvog razreda Katarina Stepinac samo neka od brojnih iznenađenja koje pripremaju.

Kako napredujemo, treba nam još opreme. Imamo različite ideje, želimo i dalje učiti kako bismo ih ostvarili. Želja nam je izraditi robote s konkretnijom primjenom, dronove, sustave za upravljanja. U budućnosti želimo stvarati nešto što će pomoći ljudima i olakšati im život  – poručili su učenici.

objavio: Ines Grubić   datum: 5. 5. 2016.