Tjedan borbe protiv tuberkuloze

Protiv tuberkuloze se moramo boriti svom svojom snagom i svim našim znanjem – poruka je s predavanja liječnice Dunje Čop, predstavnice GDCK Jastrebarsko, koja je Srednju školu Jastrebarsko posjetila povodom obilježavanja Tjedna borbe protiv tuberkuloze.

Već tradicionalno, od 14. do 21. rujna, Crveni križ organizira brojne aktivnosti kojima se želi skrenuti pozornost na važnost sprečavanja, ranog otkrivanja i pravilnog liječenja tuberkuloze.To je agresivna, dugotrajna, zarazna i teška bolest koja prvenstveno zahvaća pluća, ali može i druge organe. Ako simptomi poput kašlja, grlobolje, prehlade, groznice traju duže od dva tjedna, trebali biste potražiti liječničku pomoć – istaknula je doktorica Čop, dodajući kako se od tuberkuloze možemo zaštititi cijepljenjem, no uz cjepivo, iznimno je važna higijena te općenito zdrave životne navike. Upravo je to poruka i promotivnih materijala koji su na predavanju podijeljeni učenicima.

"Čovjek može preživjeti bez hrane nekoliko tjedana, bez vode nekoliko dana, a bez zraka tek nekoliko minuta, stoga ČUVAJMO NAŠA PLUĆA!"

Vijest napisala: Jelena Tomić, 3.t

objavio: Željka Širanović   datum: 21. 11. 2013.