Dani hrvatskoga jezika - uključi se u pravopisni odred!

U tijeku su Dani hrvatskoga jezika (od 11. do 17. ožujka), kulturna manifestacija koja se obilježava diljem Hrvatske. Cilj manifestacije je podizanje jezične kulture i bolje poznavanje hrvatskoga jezika i njegove povijesti. Pozivamo sve zainteresirane učenike da se uključe u prigodni projekt Pravopisni odred.

Vaš je zadatak fotografirati pogrešno napisane javne natpise kako bi se skrenula pozornost na ono što je u njima jezično pogrešno te kako ispravno trebaju glasiti. Učenici u sklopu projekta trebaju fotografirati i javne natpise čiji autori zaslužuju pohvalu. Traže se, dakle, jezično najgori i najbolji javni natpisi.

Fotografije i komentare u digitalnom obliku donesite u školsku knjižnicu u ponedjeljak, 17. ožujka.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se na spomen Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljene 17. ožujka 1967. Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, njegov samostalni razvitak bez ičije nadređenosti, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom, dakle hrvatski jezik, bez ikakvih drugih atributa ili dvosmislenosti.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje ove je godine pokrenuo novu manifestaciju, Mjesec hrvatskoga jezika, koja je počela 21. veljače, na Međunarodni dan materinskog jezika, i traje do dana kada je objavljena Deklaracija. Manifestaciju posvećenu hrvatskom jeziku IHJJ pokreće potaknut time što je hrvatski jezik od 1. srpnja prošle godine postao službenim jezikom Europske unije i sa željom da svim njegovim govornicima podigne razinu svijesti o važnosti očuvanja tog temelja hrvatskoga nacionalnog identiteta: materinskoga jezika.

objavio: Ines Grubić   datum: 14. 3. 2014.