Biosigurnost i biozaštita

Učenici trećih gimnazijskih razreda, koji su pohađali izbornu nastavu iz biologije školske godine 2020./2021. sudjelovali su u pilot-projektu Biosigurnost i biozaštita čiji su nositelji Klinika za infektivne bolesti „ Dr. Fran Mihaljević“ Zagreb, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu Hrvatskog liječničkog zbora i Osnovna škola Vijenac iz Osijeka. U sklopu projekta, u koji je bilo uključeno 4000 učenika iz 122 škole, organizirana je Državna smotra učeničkih radova na kojoj je sudjelovalo 35 osnovnoškolskih timova i 32 srednjoškolska. Naši učenici napravili su postere i videouratke na temu Zarazne bolesti u Hrvatskoj pod mentorstvom nastavnice biologije Klementine Stepinac te su im dodijeljena priznanja i zahvalnice za sudjelovanje.  

 

Škola i dalje uspješno sudjeluje u projektu, a šk.god. 2023./2024. naše su  učenice bile na Državnoj smotri iz biosigurnosti i biozaštite

Učenice 4.g2 Laura Španić i Marta Miletić, s mentoricom Klementinom Stepinac, sudjelovale su na 4. Državnoj smotri biosigurnosti i biozaštite. Njihov je rad među sedam odabranih za sudjelovanje od ukupno 35 radova prijavljenih iz cijele Hrvatske.

Edukacijom do zdravlja

Naša škola jedna je od partnerskih i suradničkih škola u projektu Edukacijom do zdravlja Akademije medicinskih znanosti Hrvatske čiji je cilj povećati mogućnosti djeci i mladima da izvan redovitog odgojno-obrazovnog sustava steknu znanje, vještine i usvoje primjerena stajališta kako bi poboljšali kvalitetu života. Žele se unaprijediti životne vještine djece i mladih, osobito u području prevencije bolesti. Aktivnosti koje se provode u projektu su organizacija znanstveno-popularnih tribina, radionica i predavanja u udruzi prijavitelja, školama partnerima i drugim školama, organizacija višednevnog događanja za djecu i mlade i njihove mentore te stručne suradnike iz škola partnera i onih škola koje iskažu interes; edukacije za učitelje, nastavnike, stručne suradnike i ravnatelje; vršnjačko poučavanje u školama partnerima; rekreativno- edukativne radionice s pokusima za djecu i mlade i dr.

Krajnji korisnici projekta su djeca i mladi – učenici osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj te njihovi učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ravnatelji. U projekt su uključeni učenici s poteškoćama i daroviti učenici.

Mjesto provedbe projekta su mjesta u kojima su škole partneri, udruga prijavitelja te grad Crikvenica kao mjesto održavanja višednevnog znanstveno-popularnog događaja.

Očekivani rezultati su usvojena znanja i vještine učenika vezane za borbu protiv zaraznih bolesti, usvojeni zdravi načini života, poboljšana kvaliteta života djece i mladih, razvijen interes djece i mladih za znanosti i istraživanje, razvijene digitalne i komunikacijske vještine, ostvarena suradnja među učenicima, učenicima i mentorima te znanstvenih i javnih ustanovama sa školama partnerima, te podignuta zdravstvena pismenost i popularizirana znanost. 

Skip to content